Afyon Mutfağı Tescillendi

By

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü yani UNESCO, Gastronomi alanında Afyonkarahisar mutfağını Yaratıcı Şehirler Ağına dahil etti. Afyonkarahisar, Türkiye’de Gaziantep ve Hatay’dan sonra bu ağa katılan şehir olurken, dünyada şu an için yalnızca 36 şehrin bu unvana sahip olduğu öğrenildi.

Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ve Zafer Kalkınma Ajansı koordinasyonunda 2018 yılının başından itibaren iş birliğinde yürütülen çalışmalar sonucunda yapılan ilk başvuruda ağa kabul edilmeyi başaran ilimiz, bu alanda büyük bir başarıya imza attı.

Twitter hesabı üzerinden Yaratıcı Şehirler Ağına Afyonkarahisar’ın da dahil olduğunu tüm Türkiye’ye duyuran Vali Mustafa Tutulmaz, şehrin markalaşma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Vali Tutulmaz, mesajında şunları söyledi : “Afyonkarahisar marka şehir olma yolunda hızla ilerliyor. Sahip olduğu değerlerle 2019 yılında hem Gastronomi alanında UNESCO tarafından yaratıcı şehirler ağına alındı hem de Tarihi Termal Kentler Birliğine üye oldu” dedi.

Başkanımız Mustafa Uğur Fidan ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Afyonkarahisar Mutfağı Unesco tarafından tescillendi. Bu konu ürünlerimizin, el emeğimizin değerinin artmasına sebep olacak önemli bir çalışmadır. Afyonkarahisar Mutfağı gerçekten çok zengin, lokumu, sucuğu, mercimekli bükmesi ve daha pek çok değeriyle çok önemli bir yere sahip. Unesco tarafından bu zenginliğin tescillenmesi için çaba sarfeden herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

İlgili Diğer Haberler